Novinky

Zajistěte si bohatou úrodu. Začněte s přípravou sazenic

Zajistěte si bohatou úrodu. Začněte s přípravou sazenic

Chcete letos sklízet bohatou úrodu zeleniny a ovoce? Začněte s přípravami již nyní. I když ještě není dostatečně teplo pro pěstování venku, je správný čas pro přípravu sazenic. Díky předpěstování budou vaše rostlinky pevnější a odolnější. Navíc získáte náskok a úrodu budete moci sklízet io několik týdnů dříve.

Jaké rostliny je vhodné začít pěstovat a kdy?

Termín výsevu semen není třeba příliš uspěchat. Naplánujte si jej podle plánovaného času výsadby do půdy, který je uveden na obalu semínek. Ovšem je dobré počítat is pár denní rezervou pro případ nepříznivého počasí.

V první řadě se zaměřte na náročnější rostliny, které potřebují více tepla a mají delší vegetační období. Konec zimy a časné jaro představuje skvělé období pro výsadbu semínek papriky a rajčat. Březen je vhodným časem pro předpěstování sazenic různých druhů hlávkového salátu a kedlubny, zelné zeleniny, jako je například květák, brokolice, hlávkový salát a zelí.

Duben je pro změnu vhodný pro výsadbu oblíbených bylinek bazalky a šalvěje, ale i pažitky, kopry a okurek. V květnu se můžete pustit do přípravy sazenic rostlin, které jsou určeny pro pozdější sklizeň.

Nepodceňte přípravu

I když předpěstování sazenic zní velmi jednoduše, není třeba podcenit přípravu. Předem si určitě kam sazenice umístíte a podle toho volte velikost květináčů. Skvělou volbou pro pěstování sazenic jsou i pařeniště s víkem, která udrží vhodnou teplotu a vlhkost. Předtím než se pustíte do samotného sázení květináče a pařeniště vydezinfikujte. Pořádným vyčištěním zabráníte přenosu patogenů a vyhnete se následným možným nepříjemnostem.

Při výběru substrátu prověřte, zda splňuje potřeby rostlin, které se chystáte pěstovat. Vhodné je sáhnout po takovém, který má neutrální pH, jelikož jej budete moci využít při výsadbě většiny rostlin. Měl by dobře udržovat vlhkost a také by měl obsahovat písek pro lepší drenáž. Díky tomu zabráníte hnilobě, jelikož přebytečná voda bude moci odtékat a vypařovat se.

Semínka zasypte tenkou vrstvou substrátu. Květiny umístěte na teplé místo s dostatkem světla. Přísady jsou poměrně náročné na světlo, proto je vhodné ich umístit blízko okna, ideální na jižní stranu. Pozor, protože i mnoho světla umí poškodit. Přílišné sluneční záření může křehké sazeničky spálit.

Zálivka sazenic si také zaslouží jistou dávku pozornosti. Vodu přidávejte jen, když je to nutné. Dobrým pomocníkem může být rozprašovač nebo krhla s malým otvorem. Když rostlinky vyklíčí a objeví se u nich alespoň dva tvz. pravé listy, můžete je pikírovat – přesazovat do samostatných květináčů.

mceclip1-8

Vytvořte si plán výsadby

Vytvoření plánu výsadby vám usnadní práci a orientaci v zahradě. Zároveň si budete umět rozplánovat sázení sazenic, abyste pěstitelskou sezónu využili naplno. Zohledněte při tom nejdůležitější faktory, které ovlivňují růst rostlin, a to typ půdy, povětrnostní podmínky a světlo, orientace na světové strany.

I když počasí ovlivnit nemůžeme, můžeme našim rostlinám ulahodit tak, že jim dopřejeme to, co potřebují. Sluneční místa mají v oblibě zejména rajčata, paprika, fazole, brambory či cibule. Polosteň naopak ocení špenát, hrášek, kedluben, salát či brokolice. Ve stínu se bude dobře dařit například křenu.

Podzimní údržbou zahrady k úrodnému jaru

Podzimní údržbou zahrady k úrodnému jaru

Předtím než se budete moci na jaře těšit z překrásné zahrady je třeba ji pořádně připravit na chladné období. Podzimní údržba zahrady nám pomůže postarat se o dobrou kondici zeminy a rostlin v chladných měsících. Přece i půda si potřebuje odpočinout. Zároveň nám to pomůže při předcházení chorobám a škůdcům, ale zejména nám to usnadní jarní práce a vysazování v příštím roce.

Jaké práce v zahradě bychom měli stihnout před prvními mrazy?

Údržba trávníku

Ještě předtím než udeří první mrazy je třeba věnovat velkou pozornost trávníku. Pravidelné sečení by mělo být samozřejmostí. Naposledy trávník zkraťte na přibližně 5 cm, bude tak lépe chráněn před mrazy. Posečenou trávu vždy ukliďte. Předejdete tak hnití trávníku.

Podobně postupujte i při odklízení listí, které umíte využít, jako izolaci u kořenů stromů. Předtím než udeří první mrazy, dopřejte svému trávníku dostatek výživy. Sáhněte po hnojivu, které má dostatečné množství draslíku. Pomůže při ochraně trávníku v mrazech a sněhu.

Zazimovat keře, stromy a živý plot

Pokud vaši zahradu zdobí keře a trvalky otrhejte odkvetlé květiny a poškozené části, jako jsou například zlomené větve. Půdu kolem překryjte a můžete přidat i hnojivo. U keřů zasypte půdu kolem jejich kmene hlínou, chvojím nebo listím. Půdu takto ochráníte před odpařováním vody a silnými mrazy. Vrchní části rostlin s příchodem prvních mrazů zakryjte netkanou textilií.

Ovocné stromy a keře je třeba zazimovat po poslední sklizni plodů. Nejprve se pusťte do odstranění starých a poškozených větví. Kmeny můžete ochránit před mrazem nátěrem z vápna či speciálními ochrannými fóliemi.

Živý plot před příchodem zimy ještě jednou sestříhejte. Kořeny zasypte mulčovací kůrou, který je ochrání před minusovými teplotami a plevelem.

Co sázet na podzim?

Všechny staré záhony je třeba na podzim zrušit, pořádně vyčistit a překypřit půdu. Zjednodušíte si tím poté vysazování na jaře. Ovšem pokud chcete mít v jaru zahradu plnou květin, musíte začít se sázením již nyní. Září je ideální čas na vysazování tulipánů, krokusů, narcisů a hyacintů. Od poloviny října můžete vysazovat také ovocné stromy, jako například jabloně, hrušky, višně či borůvky.

Zalévejte do zásoby

Ještě předtím než se celá zahrada uloží k zimnímu spánku, dopřejte jí pořádnou zálivku. V zamrzlé půdě nebudou mít kořeny z čeho čerpat vodu, a proto je třeba je hydratovat do zásoby.

Jak vybrat správné rudle?

Jak vybrat správné rudle?

Rudle představují levné a praktické řešení pro přemisťování zboží. Tyto skladné a obratné vozíky využijete při stahování, na zahradě, ale i ve skladu. Dnes najdete na trhu několik druhů, materiálů a provedení. Co tedy zohledňovat při výběru rudlí?

UNIVERZÁLNÍ NEBO SPECIALIZOVANÉ

Rudle lze rozdělit do dvou základních kategorií, a to na univerzální a specializované. Univerzální, jak je již zřejmé podle názvu, mají multifunkční využití. Pomůžou vám při převážení zboží různých rozměrů. Specializované rudle mají pomoci s manipulací specifického břemene, například pneumatik, sudů či odpadkových košů.

TYP KOL

Při nákupu rudlí je vhodné podívat se i na to, jaký mají typ koleček mají. Protože to ovlivňuje, jak snadno se budete moci s vozíkem manipulovat. Pevná kolečka jsou vhodnější na rovný povrch. Naopak dušová (nafukovací) kola lépe zvládnou hrbolatý terén nebo schody. Avšak občas je musíte dofouknout, zkontrolovat a dávat pozor, aby se nepropíchli.

VELIKOST LOŽNÉ PLOCHY

Rozměr ložné plochy může být různý. Vybírejte podle toho jaké zboží plánujete převážet. Některé rudle mají větší i menší lopatu. Menší je napevno a větší si v případě potřeby sklopíte. Velice praktickým řešením mohou být i multifunkční rudle, které v sobě spojují dva produkty v jednom – rudle a přepravní vozík. V naší nabídce je naleznete v kvalitním ocelovém provedení s nosností 250 kg.

JAK MANIPULOVAT S TOVAREM POMOCÍ RUDLÍ?

S rudly byste měli manipulovat plynule a břemeno byste měli mít na nich uložené, co nejstabilněji. Pokud to neumíte zajistit sami, je lepší požádat o pomoc dalšího člověka, který zboží přidrží. Při stahování po schodech s běžnými rudly je vhodné nechat pneumatiky mírně podhuštěné. Nejlepším řešením jsou schodišťové rudle. Pokud jde o ochranu zboží během manipulace můžete si vybrat z různých materiálů. Pokud je to, co převážíte zabaleno, nemusíte nic řešit. Pokud ovšem převážíte například již vybalený nábytek, můžete jako prevenci před poškozením využít deku. Jednoduše ji natáhnete přes rudle.